MILLEGA SAAME VEEL ABIKS OLLA?
Kuigi Ruhnus on kindlasti ka omal käel avastamisrõõmu pakkuvat piisavalt palju, et siin kas omaette või koos pere ja sõpradega üks igati mõnus ja unustamatu puhkus veeta, siis mõne asjaga saame ehk omaltpoolt ka veel aidata, et külaskäik siin kaugel meretagusel maal veelgi positiivsemaid emotsioone pakuks ja saare elu-oluga mitte liiga hästi kursis olevatel inimestel retk siia liigselt koormavaks eksirännakuks ei osutuks. Alljärgnevalt olgugi siis ära toodud üht-teist sellist, millega olenevalt olukorrast ja võimalustest ehk veel Teile abiks saame olla:
Toitlustus
Kuigi meie puhkemajas on olemas täisvarustuses suurepärane köök, kus igaüks saab vaaritada endale Jamie Oliveri või Anni Arro kokaraamatutes näpuga järge ajades täpselt selliseid gurmeeõhtusööke nagu heaks arvab, on elu näidanud, et mitte vähem pole ka neid ilmakodanikke, kes näiteks puhkuse ajal ei soovi potte, panne ega köögipliiti näha ka mitte. Ja just neile viimastele on meil ka üks rõõmusõnum – nimelt saab meilt soovi korral tellida ka kogu toitlustuse, seda muidugi enne külla tulemist perenaisega kõigis vajalikes nüanssides eelnevalt kokku leppides!
Pakutavate hõrgutiste hulgast ei puudu ka saarerahvale omaselt suitsukala ning mõnikord võib isegi juhtuda, et vardas õnnestub küpsetada päris oma kohalikust mahelambalihast šašlõkki. Kui soovi on, tasub igatahes küsida, kuigi ega me päris alati seda muidugi garanteerida ei saa, et näiteks merel kala hästi näkanud on! 🙂
Jalgrattarent
Teadupoolest on Ruhnu saarele oma mootorsõidukiga võimalik tulla vaid saare elanikel ja mõningatel erilubadega ametimeestel, mistõttu on tavakülalistel saarel liiklemine üsnagi komplitseeritud. Kuivõrd valdav osa inimesi külastab Ruhnut ikkagi kevad-suvisel hooajal ja jalgsi otsast otsani läbi kõndimiseks on saar siiski üsnagi suur (ühest otsast teise 5,5km ja ümbermõõt ca 15km), siis on üheks mõnusamaks liiklemisvahendiks saarel kujunenud jalgratas. Kuna kõik matkasellid saarele kindlasti oma rattaga ei satu, siis on meil pakkuda külastajatele ka võimalus ratas meilt rentida. Meil on kokku 10 rendiratast.
Jalgratta rent maksab Nyboni puhkemaja külalistele 15€/24h ja kõigile teistele 20€/24h.
Ekskursioonid
Ruhnu saarel on pikk ja põnev ajalugu, omanäoline rannarootslaste kultuuripärand ning arheoloogilistel leidudel põhinevad tõendid enam kui 7 tuhande aasta vanusest inimasustusest. Enim silmatorkavate maamärkidena saab külastada Baltikumi vanimaks tänaseni säilinud puitehitiseks tituleeritud ainulaadset Ruhnu puust kirikut, mis valmis juba aastal 1644 ning väidetavalt kuulsa Gustave Eiffeli poolt projekteeritud tuletorni, mis kuuldavasti aeti Ruhnu püsti aastal 1877. Lisaks saab uudistada veel 1912. aastal valminud maakivist kirikut ja külastada Ruhnu rannarootsi muuseumit ning taastamisel olevat tänaseni viimasena säilinud algupärast ruhnurootslaste talukompleksi ehk Korsi talu, mis on eriti pilkupüüdev oma ainulaadse küürkatuse tõttu. Seda kõike võib muidugi omal käel ka uudistada, aga soovi korral saame aidata ka giidi leidmisel ning ekskursiooni korraldamisel, et nähtu kuulduga ühiseks tervikuks põimida ning kogu saare eluolust veelgi parem ülevaade saada.
Transport
Kuna Ringsu sadamast Ruhnu külla viib pea 3 kilomeetrit pikk ja sirge tee, siis mõnele veel palju pikemast mere- või lennureisist väsinud külalisele võib suisa lõputuna tunduda ehk see. Seega pakume omalt poolt välja ka võimalust tellida väikese lisatasu eest endale sadamasse või lennujaama vastu transport, mis oluliselt jalavaeva vähendab ja Teid koos pagasiga kiirelt Nyboni puhkemajja kohale sõidutab. Sama võimalust saate kasutada ka lahkudes – tuleb lihtsalt küsida! 🙂
Ja lõpetuseks – kuidas siia saarele üldse saab?
Olgu esimese asjana kohe ära öeldud, et selles osas me hetkel veel ise Teid aidata ei saa. Küll aga oleme nõus meeleldi juhtnööre jagama, kuidas ja millega siia saab ning kust pileteid osta.
Navigatsioonihooajal, 1. maist kuni 31. oktoobrini, saab Ruhnu sõita kiirkatamaraaniga Runö. Täpsema info leiate webilehelt https://www.tuuleliinid.ee ja vastavalt graafikule toimuvad reisid siis kolmest sadamast ehk Pärnust, Munalaiult ja Roomassaarest.
Aviatsioonihooajal ehk 1. oktoobrist kuni 30. aprillini lendab kursil Pärnu-Ruhnu-Kuressaare 9-kohaline väikelennuk, mille tiibade siruulatusest ja lennuvõimekusest saab parema ülevaate webilehel https://eestilennud.ee/ruhnu/.
Ja kõigile neile külastajatele, kes plaanivad Ruhnu oma alustega seilata, peaks Ringsu sadama elukorraldusest parima ülevaate andma järgnev webileht: https://saarteliinid.ee/ruhnu/.